пʼятниця, 29 березня 2019 р.

Очищення Ісусом храму!

Текст проповіді: Івана 2:13-22 13 …Зближалася Пасха юдейська, і до Єрусалиму подався Ісус. 14 І знайшов Він, що продавали у храмі волів, і овець, і голубів, та сиділи міняльники. 15 І, зробивши бича з мотузків, Він вигнав із храму всіх, вівці й воли, а міняльникам гроші розсипав, і поперевертав їм столи. 16 І сказав продавцям голубів: Заберіть оце звідси, і не робіть із дому Отця Мого дому торгового! 17 Тоді учні Його згадали, що написано: Ревність до дому Твого з'їдає Мене! 18 І обізвались юдеї й сказали Йому: Яке нам знамено покажеш, що Ти можеш робити таке? 19 Ісус відповів і промовив до них: Зруйнуйте цей храм, і за три дні Я поставлю його! 20 Відказали ж юдеї: Сорок шість літ будувався цей храм, а Ти за три дні поставиш його? 21 А Він говорив про храм тіла Свого. 22 Коли ж Він із мертвих воскрес, то учні Його згадали, що Він говорив це, і ввірували в Писання та в слово, що сказав був Ісус.

Благодать вам і мир від Бога Отця нашого і Господа нашого Ісуса Христа! 
Дорогі у Христі брати і сестри,

При читанні цього євангельського тексту у деяких людей може виникнути замішання і спокуса думати про Ісуса тут і в інших місцях Нового Завіту, як про двох різних осіб. Минулої неділі ми слухали, як Він звістив учням про Свою смерть та воскресіння і дорікнув апостолу Петру: «Відійди від Мене, сатано, бо ти думаєш не про Боже, а про людське!» (Марка 8:33). Нині ж він постає перед нами, сповнений гніву, з батогом, і виганяє торгівців та міняльників із храму. Нас справді інколи може спантеличити поведінка Ісуса, Його вчення та служіння, якщо ми поспішатимемо з висновками і не будемо уважно розглядати все, що Він робить. Однак невелика додаткова інформація дасть нам змогу зрозуміти справжню причину гніву Ісуса під час відвідин храму.

Поглянемо уважніше на єрусалимьский храм. Те місце, в котрому відбулась подія, змальована євангелистом, має виняткове значення. Воно звалося «Двором язичників». У храмі було багато місць, доступ до котрих було дозволено лише юдеям, втім, одне з них могли відвідувати також язичники. Сюди міг прийти поклонитися Богові кожен, хто любив Бога, незалежно від національності і походження. Підґрунтя цього явища містилось в молитві царя Соломона при освяченні першого храму, в котрій є такі слова: «32 Також і чужинця, який не з народу Твого, Ізраїля, і він прийде з далекого краю ради Ймення Твого великого, і руки Твоєї Сильної та рамена Твого витягненого, і прийде, і помолиться в цьому храмі, 33 то Ти почуєш це з небес, місця постійного пробування Свого, і зробиш усе, про що буде кликати до Тебе той чужинець, щоб усі народи землі пізнали Ім'я Твоє, та щоб боялися Тебе, як народ Твій, Ізраїль, і щоб пізнали вони, що Ім'я Твоє покликане над оцім храмом, що я збудував!» (2Хронік 6:32,33). Пророк Ісая звіщає: «6 А тих чужинців, що пристали до Господа, щоб служити Йому та любити Господнє Ім'я, щоб бути Йому за рабів, усіх, хто хоронить суботу, щоб її не збезчестити, і тих, що тримаються міцно Мого заповіту, 7 їх спроваджу на гору святу Мою та потішу їх в домі молитви Моєї! Цілопалення їхні та їхні жертви будуть Мені до вподоби на Моїм жертівнику, бо Мій дім буде названий домом молитви для всіх народів!»

Отож кожен язичник міг прийти до Двору язичників помолитися Богові у мирі. Однак, коли туди увійшов Ісус, двір радше нагадував хлів або ринок, аніж місце усамітнення для молитви і роздумів. Торгаші та міняльники перешкоджали людям отримати Божі дари благодаті. З Біблії ми довідуємось про те, що коли хтось перешкоджає людям отримувати Божі дари, Бог негайно втручається і вживає заходів. У нинішньому тексті це робить Ісус – Син Божий, Друга особа Святої Трійці. Він суворо застерігає і попереджає тих, хто перешкоджає Божим людям отримувати Божі дари, і каже, що таким було б краще, коли б їм «жорно млинове на шию почепити, та й кинути в море!» (Марка 9:42).  Відтак, ми самі також повинні пильнувати і досліджувати себе, або не стати подібними до таких шкідників та ворогів Бога.

Одна із тих речей, в нинішньому тексті, яка дуже засмучує, є реакція на вчинок Ісуса юдейської старшини. На перший погляд, юдеї мали б радіти і тішитися тим, що Ісус очистив храм від торгашів та міняльників.  Адже це їм, юдеям, насамперед слід було ще на самім початку спинити процес перетворення храму на торговище. І коли перший продавець звернувся за дозволом продавати тут свій товар, вони повинні були твердо сказати йому: «Ні!» Натомість, замість того, щоб обурюватись торгашами у храмі, святому місці, вони обурились вчинком Ісуса.

Служителям храму належало б хвалити Ісуса, що Він дав можливість поганам отримати Божі дари, натомість вони почали ганити Його і дорікати Йому, кажучи: «Яке нам знамено покажеш, що Ти можеш робити таке?» Ісус відповів їм словами, котрих ніхто не міг збагнути допоки Він не воскрес із мертвих: «Зруйнуйте цей храм, і за три дні Я поставлю його!» Святий Іван говорить, що лише воскресіння Ісуса Його учні зрозуміли, що Він мав казав про Себе. Іншими словами, Він запевняв: «Убийте Мене і Я за три дні воскресну. Я – Христос, Син Божий!»

Ісус не просто вживає мову образів. Він запевняє, що справді є храмом. Чим був єрусалимський храм? Місцем, де Бог давав Своєму народові пізнати Себе. Ісус є Богом у плоті. І коли Він промовив: «Зруйнуйте цей храм, і за три дні Я поставлю його!» – то дав юдеям, служителям храму значно більше, ніж просто якусь ознаку. Він очистив храм. І коли Він каже, маючи на увазі Себе: «Зруйнуйте цей храм..», то говорить про щось значно більше, потрібне для очищення нас від наших гріхів.

Він дозволив юдеям вчинити наругу над храмом Свого тіла. Вони схопили Його, збичували, а потім розіп’яли на хресті. Вони зробили все, що могли, аби цілковито знищити храм Його тіла. Але Він, закривавлений, пізнавши наругу і смерть, вчинив для грішного людства унікальний засіб, який очищує наші гріхи – Свою святу, дорогоцінну кров, Свої невинні страждання та смерть.  Його слова: «за три дні Я поставлю його!» – це знак воскресіння, в котрому ми маємо надію і певність щодо того, що наші гріхи дійсно прощено. Коли Святий Дух створює в наших серцях віру, ми розуміємо, що Ісус є нашим Спасителем, а наші тіла є храмами Святого Духа, Божими храмами, як каже апостол Павло (1Кор.3:17).

Дорогі брати і сестри, Син Божий – правдивий Бог і водночас правдива Людина зробив все, щоб очистити Свій храм з каменю, і так само пообіцяв, що очистить нас – Свої живі храми. Так само, як Він підніс із мертвих Свій храм, Він одного дня піднесе до життя наші храми з могил і дасть вічне життя у тілі та душі всім, хто вірує в Нього, як Свого єдиного Господа, Спасителя і Викупителя. Це Його тверда і певна обітниця!

Ісусові Христові, Сину Божому, разом із Отцем і Святим Духом, віддаймо всю шану, славу і поклоніння, нині і повіки! Амінь!


Немає коментарів: